Share
Exclusiv: Echipa noastră alături de evenimentul „MARȘUL PENTRU VIAȚĂ”!

Exclusiv: Echipa noastră alături de evenimentul „MARȘUL PENTRU VIAȚĂ”!

  Asociația Down Art TherapyAsociația „Provita pentru născuți și nenăscuți” filiala Gorj, Asociația Studenților Creștini Ortodocși Români (A.S.C.O.R.) filiala „Sfântul Irodion de la Lainici” Târgu-Jiu, Federația Euro Education și Asociația Vasiliada filiala Târgu-Jiu au organizat astăzi MARȘUL PENTRU VIAȚĂ, a V-a ediție pe plan local. Grație mediatizării și mobilizării tinerilor voluntari, anul acesta numărul participanților s-a mărit, potrivit informațiilor transmise de reprezentanții redacției noastre. Au participat preoți și enoriași ai unor parohii din Municipiul Târgu-Jiu. Un semn că societatea civilă prinde viață iar tinerii au atitudine împotriva secularizării vieții spirituale.

Marsul pentru viata2

Marsul pentru viata3

Marsul pentru viata4

Scopul evenimentului este afirmarea dreptului la viaţă pentru toate fiinţele umane începând cu momentul concepţiei şi totodată susținerea familiei tradiționale, temelia unei societăți solide și sănătoase. În 2017, la a șaptea ediție la nivel național, Marșul pentru Viață se desfășoară în circa 265 de localități din România și Republica Moldova, fiind „cel mai mare eveniment public în apărarea vieții din România.


Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii noastre de cititori de pe pagina de facebook

Leave a Comment