mar. sept. 29th, 2020

  Autonomia așa-zisului „ținut secuiesc” NU se va produce atât timp cât românii din Inima Țării sunt și vor fi susținuți de frații lor din întreaga Românie și din diaspora. Ne întoarcem la Târgu-Secuiesc. 

Ce premii merită copiii români din Târgu-Secuiesc care participă la un concurs de istorie pe tema Unirii Principatelor? Voi veți decide. În duhul acțiunilor din ultimii ani, Asociația Calea Neamului organizează a doua ediție a concursului de istorie ”Unirea Principatelor Române din 24 ianuarie 1859”, împreună cu Asociația Astra-Despărțământul Covasna-Harghita (prin implicarea directă a doamnei Maria Crețu-Graur) și cu asociația de tineret GRIT condusă de doamna Florentina Teacă. Concursul va avea loc la Școala Gimnazială „Turoczi Mozes”, secția cu predare în limba română. Anul trecut fondul de premii a fost de 1400 lei pentru cele patru grupe a câte patru elevi din clasele V-VIII. Asociația noastră strânge fondurile pentru premiile elevilor români în cont BRD: RO 62BRDE080SV52855930800, Asociația Calea Neamului. (pentru euro se adaugă la cont, SWIFT BRDEROBU și adresa băncii: Poienelor, nr2, bl.211, Brașov). Sperăm ca în acest an fondul de premii sTârnoveanu154ă crească căci elevii care frecventează sectiile cu predare în limba română si care mai si participă la o astfel de activitate românească merită toată recunostința noastră.

Doamne ajută frați români!


Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii noastre de cititori de pe pagina de facebook

Mihai Tîrnoveanu

By Mihai Tîrnoveanu

Doctor stomatolog, jurnalist, președinte al Asociației "Calea Neamului", vicepreședinte al Forumului Civic al Românilor din Covasna, Harghita și Mureș

Lasă un răspuns