Peste 100 de semnături doar câteva zile! Prima iniţiativă legislativă propusă de echipa noastră privind pensionarea personalului didactic.

  Deşi iniţiativa părea ridicolă în ochii celor mai mulţi cititori, numai cei ce nu lucrează cu dăruire la clădirea noilor generaţii nu pot înţelege ce implică misiunea de dascăl. O replică ironică a unui cititor m-a facut să lupt în continuare cu mai multă vehemenţă:

  • Cititor: La câte ore lucraţi pe zi ar trebui să cereţi pensionarea la 80 de ani.
  • Eu: Dacă vă referiţi la paraziţii sistemului aveţi perfectă dreptate… În rest vă aşteptăm pe d-voastră să arătaţi cât trebuie să muncească un profesor…  Dacă nu lucraţi în sistem vă rog să vă abţineţi, că habar nu aveţi ce implică misiunea de dascăl…

Iată că se poate!… Aşteptăm reacţia liderilor de sindicat, care nu-i așa, au luptat și luptă pentru drepturile profesorilor!

De ce pensionarea personalului didactic la vârsta de 57 ani pentru bărbați și respectiv 55 de ani pentru femei?

Proiectul aparţine  Coaliţiei pentru Cultură şi poate fi semnat: aici


Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii noastre de cititori de pe pagina de facebook

Lasă un răspuns