Fraţilor, sunt 11 mii de eroi ce ne-au chemat aici, din morminte şi din Cer!

  Cu preoții ortodocși în frunte, Roată Gigel şi Marius Seicean, români din Mureș şi Covasna împreună cu frații şi surorile lor din Calea Neamului şi Frăția Ortodoxă Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, toți ca unul, am răspuns Prezent în fața Eroilor, a Martirilor care s-au ridicat de-a Dreapta Lui Hristos din Pământul Sfânt al Oarbei de Mureș.

Fraţilor, sunt 11 mii de eroi ce ne-au chemat aici, din morminte şi din Cer!

11 mii de suflete ne cheamă în continuare să înfrângem deznădejdea! Să spulberăm cu pasul şi credința noastră praful ce acoperă Țara! Ne strigă strămoşii din mormite să facem lumină, să frângem norii, să-aducem zorii, zorii României de mâine! Cu braţele voastre sângerânde muncă, o Țară puteți ridica către Cer, cu rugăciunile rostite de lacrimile femeilor, cu steagurile ţinute de mâinile bărbaților! Frăția noastră, Frăția Neamului, nu, nu este doar un nume, ci o trăire, un scrâşnet ce înfrânge păcatul, un strigăt ce uneşte poporul cu Neamul. O cruce grea, pe care fiecare în parte şi toţi împreună o ducem.

Fără şovăire luptătorii veacurilor au călcat peste cenuşa fostelor imperii ce ne-au asuprit, cu hotărâre, cu jertfă de sânge, au zidit graniţa de apărare împotriva celor ce au vrut a ne nimici! Din piepturile lor vii zdrobite de roată, sfâşiate de gloanțe, din inimile lor ce bat în Hristos, se aude pană aici un strigăt ce îi înfioară pe trădători, pe cei fără de Cruce: Cu Dumnezeu înainte! Frați şi surori, aceasta este chemarea lor la care suntem datori a răspunde Prezent, într-un singur glas. Un Prezent ce sfarmă liniştea oricărui inamic, un Prezent născut din murmurul poporului, din lacrimile lui de neputinţă, din visele şi năzuinţele lui. De aici ne vom ridica, din genunchiii ce se roagă în biserici, din ochii mamelor ce caută disperaţi speranţa pentru prunci, din pumnii încleștați ai taților ce-şi apără familiile, din pasul tremurat al bătrânilor care nu au ce pune pe masă, din mâinile lor adunate în rugăciune. Suntem chemaţi a duce cea mai grea luptă, lupta fără compromisuri, pentru lumea nouă adusă pe pământ acum 2000 de ani de Hristos. Se loveşte astăzi cu barosul în Piatra de Temelie a Mântuitorului, în zidurile Bisericii Ortodoxe. Cei care fără milă izbesc în noi, ştiu că Biserica Noastră, Maica Neamului Românesc cum o numea Mihai Eminescu a rămas singura redută necucerită, singura redută rămasă în picioare. Mănăstirile şi bisericile devin pe zi ce trece singurele locuri în care Libertatea de a fi Român se poate exercita pe deplin. Mănăstirile, bisericile şi iată, cimitirile eroilor, în care ne-am adunat astăzi, sunt acele teritorii sfinte, căci nici măcar porţile iadului nu pot frânge coloana infinită ce leagă Glia Cu Cerul, coloană infinită plămădită din sângele maritirilor şi pământul țării, căci cei 11 mii de militari căzuţi aici, la Oarba de Mureş, au fost în celasi timp luptători şi martiri, mergând în mod conştient spre moarte, ştiind că numai printr-o mare jertfă vor birui. Asumarea sacrificiului a răsturant stategia ticăloasă a comandaţilor ruşi, care au vrut să-i împingă pe români spre o moarte inutilă trimiţându-i direct în bătaia focului inamic. Din mărturiile celor care au luptat pe parcursul celor 20 de zile, a celor care au supravieţuit acelei cumplite încleştări, reiese clar asumarea jertfei, strategia ticăloasă a sovieticilor fiind răsturnată de trupele române, prin îmbrăţişarea strategiei sacrificiului, a morţii pentru Hristos şi Neam. Astfel, cei 11 mii de eroi martiri au învins, atât pe câmpul de luptă cât mai ales în marea bătălie dintre bine şi rău, dintre Arhanghelul Mihail şi Lucifer. Cununa morţii pentru Țară i-a făcut nemuritori. Iată-i aici, sunt lângă noi aceste suflete vii, iată chipul lor luminos în Crucile cu Tricolor, în iarba ce le mângâie, în vântul ce povesteşte despre Horea, Cloşca şi Crişan, despre Sabia şi Cântecul Lui Iancu Avram. La Oarba de Mureş se aude atât de clar Mioriţa şi Doina lui Eminescu. 11 mii de martiri ne cheamă astăzi din nou la Luptă pentru identitatea noastră naţională, pentru reperele fundamentale ale României, Ortodoxia, Drapelul Tricolor, Voievozii , Martirii, Soldații Neamului, Memoria Generaţiilor Mărturisitoare. Să petcetluim aceste repere în sufletul nostru, să le aducem în inima tinerilor țării de azi pentru a putea răsări soarele țării de mâine.

Din milioane de morminte, presărate pe întreg cuprinsul Țării, de la Nistru până La Tisa, se aude un strigăt fraţilor,

Cu Dumnezeu înainte!


Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii noastre de cititori de pe pagina de facebook

Lasă un răspuns