EHF EURO 2018. Victoria cu Ungaria ar însemna calificarea în semifinale pentru echipa noastră! HAI ROMÂNIA!

  Echipa de handbal feminin a României din prima reprezentativă a obţinut o victorie la limită, dar spectaculoasă în faţa Spaniei, marţi seara, la Nancy, în Grupa principală II a Campionatului European – EHF EURO 2018 din Franţa, scor final 27-25 (10-12). Victoria a venit după eșecul  de duminică înregistrat în faţa Olandei 29-24 (11-10), iar un eventual eșec le-ar putea scoate din cursa calificărilor în semifinale. De aceea în următorul meci cu Ungaria este nevoie de o nouă victorie. “Un sentiment foarte plăcut. Fetele din Spania ne-au arătat de ce li se spune ‘luptătoarele’. Ne-am luptat cu ele, ne-am luptat pentru obiectivele noastre. Am ieşit dintr-o situaţie foarte dificilă. A fost extraordinar să văd spiritul echipei. Din punct de vedere fizic, nu suntem la nivelul unguroaicelor în acest moment pentru că am jucat în seara asta. Nu vreau scuze, dar asta e situaţia. E un meci special pentru că sunt două puncte foarte importante, luptăm să le luăm, nu vorbesc de altfel de rivalitate. Am fi vrut ca meciul cu Spania să decurgă altfel, dar echipa Spaniei a făcut o treabă foarte bună, s-a luptat şi a avut un meci excelent.” a mărturisit selecţionerul Martin Ambros în conferinţa de presă de după meci, transmite Epoch TimesAstfel, pe primul în clasament se află România, cu 6 puncte, urmată de Olanda, 6 puncte, Norvegia, 4 puncte, Germania, 4 puncte, Ungaria, 4 p, Spania, 0 p. Astăzi vor avea loc ultimele meciuri din grupă, după cum urmează: Spania – Norvegia (16,45), Ungaria – România (19,00) şi Olanda – Germania (22,00). Doar primele două clasate se vor califica în semifinale.  HAI ROMÂNIA!


Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii noastre de cititori de pe pagina de facebook

Lasă un răspuns