EHF EURO 2018. Prima semifinală: Rusia-România 28-22.

  O primă repriză destul de echilibrată, chiar dacă în ultimele minute a primei reprize echipa Rusiei a reușit să întoarcă scorul, terminând repriza la un gol diferență față de echipa națională a României. A urmat alte zece minute de confuzie în defensiva echipei naționale, iar echipa Rusiei s-a detașat la patru goluri diferență 21-17 – în repriza a doua.  În minutul 50, Rusia conducea cu scorul de 26-19, semn că echipa noastră nu a reușit să învingă defensiva adversarelor, iar timpul devenea tot mai ostil pentru recuperarea diferenței de goluri. Mai mult, greșelile dese din defensiva noastră a creat ocazii multiple pentru Rusia care și-a conservat diferența în minutul 55 la scorul de 27-20. Superioritatea tehnică, fizică și psihică și-a spus cuvântul, iar în ultimele minute ale reprizei a doua, Rusia a reușit mențină diferența de șase goluri. Meciul s-a încheiat cu scorul de 28-22, semn că fetele noastre au nevoie de o altă lideră de echipă în lipsa celebrei Cristina Neagu. În ciuda cestui rezultat, handbalul feminin rămâne alături de gimnastică, MÂNDRIA NOASTRĂ NAȚIONALĂ! BRAVO FETELOR! FELICITĂRI ROMÂNIA!


Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii noastre de cititori de pe pagina de facebook

Lasă un răspuns