Petiție pentru APĂRAREA CREȘTINILOR!

Către :
Președinția României
Consiliul Suprem de Apărare a Țării
Ministerul Afacerilor Externe
Ministerul de Interne
Inspectoratul General pentru Imigrări
Serviciul Român de Informații

PETIȚIE
Semnatarii, având în vedere:

  • intensificarea la un nivel fără precedent a persecuției îndreptată împotriva creștinilor în numeroase țări, majoritar musulmane și nu doar, precum: Pakistan, Somalia, Afganistan, Niger, Sudan, Eritreea, Libia, Irak, Iran, Siria, Arabia Saudită, India, Nigeria, Bangladesh, India, Nepal, Sri Lanka, Bhutan, Malaezia, Myanmar, Indonezia, Brunei, Mali, Mauritania, China; Exemplificând numai pe ultimele dintre acestea, cel din Sri Lanka în ziua de Paști unde au fost uciși peste 290 de creștini si răniți cel puțin 500 si cel din Burkina Faso unde au fost ucise 6 persoane și biserica incendiată;
  • încălcările flagrante, comise sub acoperirea legii, ale libertății religioase și ale altor drepturi fundamentale precum dreptul la viață sau la proprietate în țări ca Pakistan, India sau China, unde creștinii și proprietățile lor cad periodic victime fie urii religioase din partea grupurilor religioase majoritare, fie persecuției religioase din partea regimului;
  • că Guvernul României își asumă noi politici privind imigrația, fără o consultare corespunzătoare a poporului român;
  • că în exercitarea atribuțiilor lor, funcționarii și demnitarii au ca îndatorire protecția siguranței cetățenilor români și a națiunii în ansamblu, sub toate aspectele sale: fizic, cultural, social, religios;
  • că prin efectul prevederilor relaxate privind imigrația, multe țări europene se confruntă cu radicalizare, cu acte de terorism și cu enclavizarea unor comunități în sisteme sociale paralele și adesea antagonice autorității de stat;

Vă solicităm:

  •  să acordați o atenție deosebită imigrației și solicitărilor de azil din partea cetățenilor având aceste țări de origine, pentru a preveni pătrunderea unor elemente infracționale și teroriste în țara noastră;
  • să ne precizați care au fost demersurile făcute de autoritățile române pe lângă instituțiile internaționale competente pentru protejarea libertății religioase, a vieții și proprietății creștinilor de toate confesiunile în țările în care există legislație anti-convertire, precum Pakistan, India, Nepal, Iran, în special acolo unde convertirea este pasibilă de a fi sancționată cu pedeapsa capitală;
  • să considerați asociațiile noastre semnatare ca parteneri instituționali și să fim informați și consultați cu privire la orice demers sau decizie în legatură cu imigrația. Noi vom monitoriza activitatea pe această temă a instituțiilor pe care dumneavoastră le reprezentați. Suntem pregătiți să acționăm cu fermitate pentru apărarea tuturor cetățenilor români.

de 

Semnatari:

1. Frăția Ortodoxă Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruință

2. Asociația Noua Dreaptă

3. Fundația Ion Gavrilă Ogoranu

4. Asociația Pro Consumatori

5. Fundația Justin Parvu

6. Asociația Patrioții Geto Daci

7. Asociația pentru Toleranta in Spatiul Public

8. Asociația pentru Revigorarea Tradiției

9. Miscarea pentru progres si prosperitate

10. Liga pentru Identitate Naţională

11. Asociația Ajuta Oamenii Prahova


Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii noastre de cititori de pe pagina de facebook 

Lasă un răspuns