Mâine este Simpozion Interjudețean la Craiova! “COMUNICARE EFICIENTĂ PENTRU INTEGRARE SOCIO-PROFESIONALĂ”

Foto: magazincritic.ro

  Maine va avea loc a V a ediție a Simpozionului Interjudețean cu tema “COMUNICARE EFICIENTĂ PENTRU INTEGRARE SOCIO-PROFESIONALĂ” la Colegiul Tehnic „Constantin Brâncuși” din Mun. Craiova. Ca parteneră a proiectului este și Federația EURO EDUCATION Regiunea Oltenia, condusă de colega noastră Stoica-Fetea Didona, organizatoarea  evenimentului. 

«Într-o economie în care încrederea companiilor și a persoanelor este în scădere, într-o societate în care expresiile „post restructurat” și „munca la negru” se întâlnesc frecvent, concepția tinerilor asupra pieței muncii este puternic afectată. Necesitatea educării elevilor în spirit activ-participativ în vederea integrării lor într-o societate dinamică, supusă schimbării este o idee, pe cât de veche, pe atât de actuală. În centrul atenției am avut realizarea idealului educaţional al şcolii românesti, care constă în dezvoltarea liberă, integrală, armonioasă, a individualităţii umane, în formarea personalităţii autonome în spiritual legii. Familiarizarea elevilor cu obligațiile și responsabilitățile, dar și constientizarea drepturile pe care le implică un loc de muncă,» reprezintă scopul simpozionului

de profStoica-Fetea Didona Mădălina

OBIECTIVELE SIMPOZIONULUI:Colegiul Brîncusi1

  • Familiarizarea elevilor cu legislația muncii și cu etapele unei angajări
  • Realizarea de către elevi a unui CV
  • Formnarea unui comportament corespunzator
  • Cunoașterea de către elevi a drepturilor și obligațiilor angajatorilor provenite din art. 83 din Legea 76/2002
  • Formarea unor abilităţi de comunicare şi relaţionare socială.

Mulțumim pentru responsabilitate și devotament în susținerea organizației noastre! Mult succes echipei noastre din Craiova!


Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturaţi, cu un Like, comunităţii noastre de cititori de pe pagina de facebook

Lasă un răspuns